Problemy trawienne – czyli dlaczego pieczenie, wzdęcia i zaparcia męczą polaków
Układ pokarmowy odpowiedzialny jest za trawienie i wchłanianie spożywanego pokarmu i płynów. Choroby przewodu pokarmowego odnoszą się do chorób przełyku, żołądka, jelita cienkiego, okrężnicy i odbytnicy. Głównymi objawami powszechnych zaburzeń przewodu pokarmowego są nawracające bóle brzucha i wzdęcia, zgaga, niestrawność, nudności, wymioty, biegunka i zaparcia [1].
Zgaga
Zgaga czyli uczucie palenia i pieczenia w klatce piersiowej i przełyku, za mostkiem, niekiedy dochodzące aż do gardła jest wywołana cofaniem się treści pokarmowej wraz z kwasem solnym znajdującym się w żołądku do przełyku. Kwas solny działa drażniąco na nabłonek przełyku, nieprzystosowany do kontaktu z substancją żrącą. Czasem zgaga może występować sporadycznie po spożyciu określonych pokarmów (np. po alkoholu, kawie, czekoladzie) chociaż często jest objawem choroby refluksowej. Leczenie zgagi obejmuje modyfikację stylu życia, diety oraz przyjmowanie leków [2].
Porady na zgagę:
- Unikanie posiłków przed snem: Spożywanie posiłków co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać może zapobiec zgadze nocnej.
- Podnoszenie głowy podczas snu: Spanie z podniesioną głową pomaga zapobiegać cofaniu się treści pokarmowej do przełyku.
- Unikanie wyzwalaczy: Unikanie alkoholu, kofeiny, tłustych i pikantnych potraw.
Wzdęcia
Wzdęcia to uczucie brzucha napełnionego gazami. Zwykle odczucie wzdętego brzucha nie jest związane z rzeczywistą nadmierną produkcją gazów jelitowych. Wzdęcia mogą mieć wiele przyczyn, to subiektywne uczucie może być skutkiem chorób przewodu pokarmowego związanych z upośledzeniem prawidłowego pasażu jelitowego, występowaniem nieprawidłowego mikrobiomu jelitowego, a także nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem. Często jednak przyczyny są bardziej prozaiczne np.:
- Połykanie powietrza (nieświadome, wywołane stresem i sytuacjami lękowymi).
- Nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja laktozy obecnej w mleku i jego przetworach, fruktozy zawartej w suszonych owocach, miodzie, sacharozie, cebuli oraz wielu napojach oraz sorbitolu, zamiennika cukru używanego w niektórych bezcukrowych cukierkach i gumie do żucia).
- Dieta bogata w skrobie i błonnik rozpuszczalny, który zawiera wiele preparatów przeczyszczających.
- Pokarmy zawierające słabo wchłanialne fermentujące oligo-, di- i monosacharydy oraz poliole (które znajdują się między innymi w zbożach, mleku oraz niektórych owocach i warzywach) [3].
Porady na wzdęcia:
- Spożywanie małych, regularnych posiłków: Pomaga to utrzymać stały poziom energii i zapobiega nadmiernemu obciążeniu układu trawiennego.
- Unikanie napojów gazowanych: Napoje te mogą zwiększać ilość gazów w przewodzie pokarmowym.
- Ćwiczenia fizyczne: Regularna aktywność fizyczna wspomaga motorykę jelit.
Zaparcia
Z zaparciami mamy do czynienia, gdy częstość wypróżnień jest mniejsza lub równa 2 na tydzień. Zaparciom często towarzyszą także inne dolegliwości takie jak trudności w zapoczątkowaniu oddawania stolca z koniecznością nadmiernego parcia i towarzyszącym uczuciem niepełnego wypróżnienia lub oddawanie suchego, zbitego stolca. Problem ten dotyczy 20–30% populacji i wielokrotnie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Na zaparcie cierpią także osoby w starszym wieku oraz pacjenci z ograniczoną zdolnością poruszania się, oraz osoby przyjmujące leki, których działaniem niepożądanym mogą być zaparcia [4].
Porady na zaparcia:
- Zwiększenie spożycia błonnika: Dieta bogata w błonnik, zawarty m.in. w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach, wspomaga regularne wypróżnienia.
- Picie dużej ilości wody: Pomaga zmiękczyć stolec i ułatwia jego przechodzenie przez jelita.
- Regularna aktywność fizyczna: Pomaga stymulować motorykę jelit.
Zaburzenia przewodu pokarmowego należą do najczęściej występujących schorzeń, a do najczęstszych z nich należą zaburzenia przełyku i połykania, choroba wrzodowa żołądka i jelit, opóźnione opróżnianie żołądka, zespół jelita drażliwego (IBS) i choroba zapalna jelit (IBD). Wiele zaburzeń przewodu pokarmowego jest trudnych do zdiagnozowania, a ich objawy nie są skutecznie leczone. Modyfikacja diety oraz stylu życia może zniwelować dolegliwości.
Naturalne wsparcie dla układu trawiennego Fitome Gastro
Niektóre rośliny mogą wspierać zdrowie układu pokarmowego. Oto kilka z nich:
Owoce truskawki, kwiat lipy, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń lukrecji i nasiona kozieradki – substancje czynne, wskazania i przeciwwskazania.
Ekstrakty wodno-etanolowe z owoców truskawki oraz substancji roślinnych zawartych w preparacie Fitome Gastro poprzez związki aktywne działają wspomagająco na procesy trawienne.
Czy wiesz, że:
- Owoc truskawki (Fragaria × ananassa) wyróżnia bardzo duża zawartość związków biologicznie czynnych. Zalicza się tu m.in. kwasy fenolowe oraz flawonoidy. Zawartość witaminy C w truskawkach jest większa niż w cytrynie, pomarańczy czy grejpfrucie, gdyż 100g truskawek dostarcza aż 66 mg tej witaminy [5].
- Kwiat lipy (Tiliae Inflorescentia) zawiera flawonoidy, głównie glikozydy kwercetyny, kemferolu i akacetyny, olejek eteryczny 0,05%, śluzy, garbniki, kwasy organiczne i sterole. Kwiatostan lipy wykazuje działanie przeciwzapalne, ma też pewne działanie uspokajające oraz ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie niektórych narządów [6].
- Korzeń mniszka lekarskiego (Taraxaci radix) zwiera zespół gorzkich laktonów seskwiterpenowych, z których głównym składnikiem jest glukozyd kwasu taraksynowego i kwasy fenolowe. Ponadto zawiera sterole, sole potasowe, trójterpeny i inulinę (jesienią do 40%). Wyciągi z korzenia mniszka lekarskiego zwiększają ilość wydzielanej żółci. Działają również rozkurczowo na drogi żółciowe co ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Gorzki smak surowca zwiększa nieznacznie wydzielanie soków żołądkowych. Ze względu na zawartości inuliny i działanie moczopędne surowiec bywa czasem stosowany jako tradycyjny lek pomocniczy w początkach cukrzycy. Korzeń mniszka lekarskiego stosowany jest w zaburzeniach trawienia związanych z niedostatecznym wydzielaniem żółci, bywa również składnikiem leków zwiększających apetyt i wydzielanie soków żołądkowych oraz jako lek pomocniczy w leczeniu kamicy żółciowej, po konsultacji z lekarzem. Należy zwrócić uwagę iż ta substancja roślinna nie powinna być stosowana u pacjentów z niedrożnością dróg żółciowych oraz, że może wywoływać nadkwaśność co może być niekorzystne dla osób cierpiących na chorobę wrzodową [7].
- Korzeń lukrecji (Glycyrrhizae radix) zawiera saponozydy trójterpenowe (glicyryzyna) i flawonoidy (izolikwirytygenina). Pozostałe składniki (kumaryny, węglowodany) mają marginalne znaczenie. Obecność związków saponinowych sprawia, że surowiec ma działanie wykrztuśne i sekretolityczne. Wyciągi z lukrecji wykazują również działanie przeciwzapalne na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Jest to związane głównie z obecnością glicyryzyny. Z tego powodu lukrecja jest od dawna stosowana w leczeniu choroby wrzodowej. Saponiny nasilają też działanie antrazwiązków- dlatego korzeń lukrecji stanowi dodatek do niektórych preparatów o działaniu przeczyszczającym. Zawarta w lukrecji izolikwirytygenina zmniejsza napięcie mięśni gładkich w obrębie żołądka, jelit, oskrzeli, dróg żółciowych oraz moczowych (efekt jest słabszy). Wykazano również, że podawanie dużych dawek zawartej w surowcu glicyryzyny ma działanie hepatoprotekcyjne.
Wskazania w jakich wykorzystywane są preparaty z korzeniem lukrecji to choroba wrzodowa i nieżyt żołądka, ze względu na działanie przeciwzapalne. Należy pamiętać aby nie podawać tej substancji roślinnej dzieciom poniżej 4 roku życia oraz nie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Nie jest również wskazane łączenie korzenia lukrecji z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi. Poza tym preparatów z lukrecji nie wolno stosować dłużej niż 4-6 tygodni, gdyż ich długotrwałe zażywanie prowadzi do wzrostu wydzielania mineralokortykosteroidów, co wywołuje zatrzymywanie sodu i wody w organizmie oraz zwiększoną utratę jonów potasu, co prowadzi to do obrzęków i hipokalemii [8].
- Nasienie kozieradki (Trigonella foenum-graecum) zawiera śluz, saponiny sterydowe (diosgenina), flawonoidy, trygonelinę (jest to alkaloid) oraz cholinę. Oprócz tego nasiona zawierają olej, białko i inne związki. Dzięki zawartości śluzów surowiec działa powalająco. Dodatkową jego zaletą jest obecność flawonoidów i saponin o działaniu przeciwzapalnym. Dlatego kozieradkę stosuje się często jako środek osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka. Poza tym dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych zmniejsza poziom cholesterolu, obniża również nieznacznie poziom cukru we krwi. Z kolei ze względu na obecność substancji o gorzkim smaku nieznacznie zwiększa łaknienie, a obecność tłuszczy i białek nadaje kozieradce wartości odżywczych. Substancja roślinna wykorzystywana jest także jako źródło diosgeniny do produkcji hormonów steroidowych. Główne wskazania to zastosowanie wewnętrznie w chorobie wrzodowej, oraz jako środek pomocniczy w hipercholesterolemii i cukrzycy [9].
Medycyna tradycyjna – powrót do przeszłości
Ze względu na wzrost liczby pacjentów dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi tj. cukrzyca, otyłość czy choroby autoimmunologiczne oraz wpływ jakości produktów spożywczych dostępnych masowo i siedzącego trybu życia problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego są coraz częstsze. Przy problemach ze zgagą, niestrawnością czy wzdęciami po wykluczeniu poważnych schorzeń warto pomóc organizmowi w naturalny sposób. W społeczeństwach rozwiniętych obserwuje się rosnące zainteresowanie medycyną naturalną wśród pacjentów dotkniętych niekorzystnymi czynnikami immunostymulującymi lub środowiskowymi. A rosnąca ilość badań naukowych potwierdzająca zasadność stosowania substancji roślinnych zachęca do powrotu do przeszłości w nowoczesnych i innowacyjnych fito-preparatach.
Przegląd badań naukowych potwierdzających skuteczność działania substancji roślinnych zawartych w fito-preparacie Fitome Gastro.
Badania potwierdzające skuteczność składników preparatu Fitome Gastro - przegląd piśmiennictwa
W badaniu na szczurach naukowcy sprawdzali czy wpływ dodatku frakcji bogatych w polifenole (EPA) z wyciągu z truskawek (Fragaria ananassa) do diety bogatej w fruktozę łagodzi zaburzenia funkcjonowania wątroby, w metabolizmie lipidów oraz w działaniu przeciwutleniającym i prozapalnym. Dieta bogata w fruktozę podawana szczurom w tym badaniu doprowadziła do zaburzeń w przewodzie pokarmowym i niekorzystnych zmian prozapalnym, a także zaburzeń pracy wątroby i metabolizmu lipidów. Niemniej jednak dodatek frakcji, wyciągu z truskawki, bogatej w elagotaniny i proantocyjanidyny, złagodził negatywne skutki stosowania diety wysokofruktozowej, jak zmniejszenie cholesterolu całkowitego i poziomu trójglicerydów. Co ciekawe, frakcja EPA zawierająca antocyjany wyraźniej łagodziły skutki negatywne widoczne skutki spożywania nadmiaru fruktozy w diecie poprzez obniżone stężenie czynników prozapalnych. Część z tych efektów można prawdopodobnie przypisać zwiększonej aktywność mikroflory jelita ślepego i bioaktywnym metabolitom elagitaniny w moczu. Biotransformacja antocyjanów przez mikroflorę jelitową prawdopodobnie zintensyfikowały korzystne działanie frakacji EPA. Jednakże metabolizm związków fenolowych, zależy od wielu czynników, w tym zarówno gatunkowych, jak i specyficzne dla danego osobnika [10]. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że różnice w składzie złożonych frakcji węglowodanów i klas polifenoli definiują odwracalne zmiany w populacjach drobnoustrojów i ludzkim metabolomie, co sprzyja zdrowiu przewodu pokarmowego. Interwencje mające na celu zapobieganie stanom zapalnym przewodu pokarmowego i poprawę wyników metabolicznych można osiągnąć poprzez selekcję owoców jagodowych, które dostarczają odrębnych substratów polisacharydowych do selektywnego namnażania korzystnej mikroflory lub oligomerycznych wabików do wiązania i eliminacji patogenów, a także substratów fenolowych, które mogą modulować mucyny żołądkowo-jelitowe , zmniejszają ilość tlenu w świetle światła i uwalniają sygnatury małych metabolitów fenolowych, które są w stanie złagodzić zaburzenia zapalne i metaboliczne. Mechanizmy te mogą wyjaśniać wiele różnic w mikroflorze i reakcjach żołądkowo-jelitowych gospodarza związanych ze zwiększonym spożyciem owoców jagodowych i uwydatniać potencjalne możliwości celowej zmiany profilu mikrobiomu jelitowego lub modulowania czynników ryzyka związanych z lepszym odżywianiem i wynikami zdrowotnymi [12].
Ostre zapalenie jelita grubego jest złożoną chorobą, która może prowadzić do rozregulowania flory jelitowej, powodując bardziej złożone choroby pozajelitowe. Polisacharydy mniszka lekarskiego (DPS) mogą mieć potencjalne działanie zapobiegawcze i terapeutyczne w przypadku zapalenia jelit. W tym badaniu stosowano lipopolisacharyd (LPS) do wywoływania zapalenia jelit, oraz kontrolę pozytywną w celu zbadania profilaktycznego i terapeutycznego wpływu DPS na zapalenie jelit. Wyniki wykazały, że DPS może naprawić barierę jelitową, obniżyć ekspresję TNF-alfa, IL-6, IL-1beta i innych czynników prozapalnych, zwiększyć ekspresję czynnika przeciwzapalnego IL-22, poprawiają zdolności antyoksydacyjne organizmu i poprawiają strukturę flory jelitowej. Udowodniono, że DPS może skutecznie zapobiegać i leczyć ostre zapalenie jelit wywołane LPS oraz odgrywać pozytywną rolę w promowaniu zdrowia jelit [13]. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale Weber ex F. H. Wigg.), jako chwast ogrodowy rośnie na całym świecie, od dawna jest też spożywany jako zioło lecznicze. Jego tradycyjne zastosowania obejmują leczenie zaburzeń trawiennych (niestrawność, anoreksja, zaburzenia żołądkowe, zapalenie żołądka i jelit) oraz towarzyszących złożonych dolegliwości obejmujących zaburzenia macicy, wątroby i płuc. T. coreanum Nakai, T. mongolicum i T. officinale to gatunki najczęściej wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, przy czym najczęściej wykorzystywno całą roślinę, liście i korzeń mniszka lekarskiego. Do substancji chroniących przewód pokarmowy mniszka lekarskiego należą taraksasterol, tarakserol, kwas kawowy, kwas cykorowy, kwas chlorogenowy, luteolina i jej glukozydy, polisacharydy, inulina i beta-sitosterol. Produkty z mniszka lekarskiego i ich pochodne wykazują działanie farmakologiczne przeciwko schorzeniom przewodu pokarmowego, w tym głównie niestrawności, refluksowi żołądkowo-przełykowemu, zapaleniu żołądka, wrzodzie jelita cienkiego, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego, chorobom wątroby, kamicy żółciowej, ostremu zapaleniu trzustki i nowotworom przewodu pokarmowego. Podstawowe mechanizmy molekularne mogą obejmować mechanizmy immunozapalne, mechanizm apoptozy, mechanizm autofagii i mechanizm cholinergiczny, chociaż interakcje składników mniszka lekarskiego z jednostkami biologicznymi związanymi ze zdrowiem przewodu pokarmowego (np. mikroflorą przewodu pokarmowego i powiązanymi modulatorami biologicznymi) lub innymi spożytymi związkami bioaktywnymi nie powinny nie być ignorowane. Przegląd badań in vivo i in vitro dotyczące potencjału produktów pochodnych z mniszka lekarskiego pozwolił na ich ocenę jako leków/terapeutyków uzupełniających i alternatywnych w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego. Całe ziele może łagodzić niektóre objawy immunologiczno-zapalne przewodu pokarmowego, dzięki dużej zawartości substancji aktywnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Korzeń mniszka lekarskiego może też stanowić nietoksyczną i skuteczną alternatywę przeciwnowotworową ze względu na dużą ilość terpenoidów i polisacharydów. Jednakże badania dotyczące produktów na bazie mniszka lekarskiego chroniących przewód pokarmowy są nadal ograniczone. Oprócz konieczności identyfikacji związków/kompleksów bioaktywnych w różnych gatunkach mniszka lekarskiego, potrzebne są również dalsze badania kliniczne dotyczące metabolizmu, biodostępności i bezpieczeństwa tych substancji, aby wesprzeć ich zastosowania w żywności, medycynie i przemyśle farmaceutycznym [14].
Lukrecja ma długą historię tradycyjnego stosowania i szeroki zakres działania farmakologicznego. Nazywany jest „królem wszystkich ziół”. Stosowano ją w detoksykacji, łagodzeniu kaszlu i tonizacji, a także ma wysoką aktywność biologiczną w wielu chorobach zapalnych, immunologicznych i nowotworowych. Do związków czynnych należą triterpenoidy, flawonoidy i kumaryny, które są szeroko stosowane w leczeniu klinicznym, zapobieganiu chorobom i codziennej żywności ze względu na ich „zwiększenie skuteczności” i „zmniejszenie toksyczności” wobec nowotworów układu trawiennego [15]. Flawonoid lukrecji (LF) jest głównym składnikiem Glycyrrhizae Radix et Rhizoma, leku ziołowego „homologii leczniczej z żywnością”, który ma działanie przeciw wrzodom trawiennym, ale mechanizm przeciwdziałający wrzodom żołądka (GU) pozostaje niewyjaśniony. W tym badaniu wykazano, że LF zwiększa żywotność ludzkich komórek nabłonka błony śluzowej żołądka (GES-1), osłabia objawy indukowane etanolem (EtOH), zmniejsza uszkodzenie histologiczne, tłumi stan zapalny i przywraca barierę błony śluzowej żołądka u szczurów GU. Po terapii LF dysbioza jelit wywołana EtOH została częściowo modulowana, a krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), takie jak kwas masłowy, kwas propionowy i kwas walerianowy, stwierdzono w wyższych stężeniach. Ponadto LF zwiększał wydzielanie śluzu w nabłonku żołądka i ekspresję mukoprotein (MUC) 5AC i MUC6, zwłaszcza MUC5AC w dołku żołądka. Co więcej, LF uruchamiał szlak sygnałowy EGFR/ERK, który promował regenerację komórek śluzu żołądka. Uzyskane wyniki sugerują, że LF może hamować stany zapalne, wspomagać naprawę bariery śluzowej i angiogenezę, regulować mikroflorę jelitową i metabolizm SCFA; co ważniejsze, promują proliferację nabłonka poprzez aktywację szlaku EGFR/ERK, wywierając działanie ochronne i regeneracyjne na błonę śluzową żołądka [16]. Lukrecja jest niezwykłym tradycyjnym lekiem chińskim otrzymywanym z suszonego korzenia i kłączy rodzaju Glycyrrhiza i jest stosowana w Chinach od wielu stuleci. Składa się z ponad 300 związków, które dzielą się głównie na saponiny triterpenowe, flawonoidy, polisacharydy i składniki fenolowe. Stwierdzono, że aktywne związki lukrecji mają wiele działań biologicznych, w tym funkcje przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe, immunoregulacyjne, kardioprotekcyjne i neuroprotekcyjne. Oprócz krótkiego przeglądu właściwości adiuwantowych lukrecji, w tym przeglądzie opisano i przeanalizowano mechanizmy farmakologiczne, dzięki którym składniki lukrecji działają w leczeniu raka żołądka. Ponadto stwierdzono, że związki lukrecji są również silnymi środkami wspomagającymi chemioterapię, ponieważ mogą poprawić jakość życia pacjentów chorych na raka i złagodzić działania niepożądane wywołane chemioterapią [17].
Kwiat lipy (Tiliae flos) to substancja roślinna używana od wieków w leczeniu i łagodzeniu objawów przeziębienia, podrażnienia gardła i zaburzeń górnych dróg oddechowych. Tradycyjnie zioło to podawane jest doustnie, dzięki czemu ulega metabolizmowi jelitowemu. Chociaż jest to materiał roślinny farmakopealny, nie ma doniesień na temat jego interakcji z mikroflorą jelitową człowieka. Celem eksperymentu było określenie interakcji pomiędzy mikroflorą jelitową człowieka a ekstraktami z kwiatu lipy, skutkujących biotransformacją składników ekstraktu i zmianami w składzie mikroflory. Metabolity kwiatu lipy otrzymano poprzez inkubację ekstraktu z zawiesiną ludzkich odchodów od 5 zdrowych dawców. Za pomocą analizy UHPLC-DAD-MSn określono skład surowego ekstraktu oraz przeprowadzono analizę metabolitów drobnoustrojów. Do określenia zmian w składzie mikroflory wykorzystano izolację i sekwencjonowanie mikroflory jelitowej. Działanie przeciwzapalne badano przy użyciu modelu ludzkich neutrofili stymulowanych LPS i testu ELISA. Po inkubacji ekstraktu z kwiatu lipy z mikroflorą jelitową człowieka wykryto i scharakteryzowano dwadzieścia metabolitów. Ekstrakt zmieniał skład mikroflory jelitowej człowieka, ale nie powodował dysbiozy (zmiany liczebności czterdziestu trzech rodzajów). Surowy ekstrakt i jego metabolity wykazują różny poziom hamowania wytwarzania cytokin przez neutrofile stymulowane LPS, ale zaobserwowano zmniejszenie wytwarzania TNF-alfa. Ekstrakt z kwiatu lipy korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową człowieka, ponieważ sprzyja zwiększeniu liczebności bakterii odpowiedzialnych za produkcję SCFA. Działanie przeciwzapalne można powiązać zarówno ze zmianami składu mikroflory, jak i bezpośrednią aktywnością dostępnych biologicznie metabolitów. Zwiększona liczebność producentów SCFA może hamować wytwarzanie cytokin prozapalnych. Niskie stężenie związków fenolowych w metabolizowanym ekstrakcie z kwiatów lipy odpowiedzialnych za właściwości przeciwzapalne oraz mnogość cząstek biologicznych i chemicznych oraz ich wzajemne oddziaływanie mogą osłabiać te właściwości [18]. Funkcjonalne zaburzenia żołądkowo-jelitowe (FGID) charakteryzują się bólem brzucha, wzdęciami i zaburzeniami jelit. Terapia FGID ma przede wszystkim charakter objawowy i obejmuje leczenie ziołowe. Ekstrakt z kwiatów Tilia tomentosa Moench(TtM) jest czasami stosowany w medycynie popularnej jako środek przeciwskurczowy. Ponieważ nie jest znany jego wpływ na odpowiedź jelitową, oceniono wpływ ekstraktu TtM na kurczliwość jelita cienkiego. Preparaty z jelita krętego myszy C57BL/6J umieszczano w łaźniach narządów w celu oceny zmian napięcia mięśni po dodaniu ekstraktu TtM (0,5-36 ug/ml) lub nośnika (etanol). Zmiany w odpowiedzi skurczowej na bodźce pośredniczone i niereceptorowe oceniano w preparatach z jelita krętego traktowanych wstępnie 12 µg/ml TtM. Zmiany w sieci neuroglejowej jelitowego układu nerwowego analizowano metodą immunofluorescencji konfokalnej. Zwiększanie dodatku TtM powodowało wyraźne rozluźnienie próbek z jelita krętego w porównaniu z nośnikiem. Wstępne leczenie TtM wpływało na cholinergiczne i tachykininergiczne skurcze nerwowo-mięśniowe, a także depolaryzację mięśni gładkich indukowaną K+. Po inkubacji z TtM stwierdzono znaczące zmniejszenie nieadrenergicznej relaksacji za pośrednictwem niecholinergicznej, wrażliwej na chlorowodorek estru metylowego Nomega-Nitro-L-argininy (inhibitor syntazy pan-tlenku azotu). Inkubacja in vitro próbek jelitowych z TtM nie miała wpływu na sieć neuroglejową splotu mięśniowego. Nasze odkrycia pokazują, że w relaksacji jelit wywołanej TtM pośredniczą szlaki tlenku azotu, co stanowi farmakologiczną podstawę do stosowania TtM w FGID [19].
Trigonella foenum graecum jest stosowana w tradycyjnej fitomedycynie ze względu na jej właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne czy przeciwcukrzycowe. Obecne badanie miało na celu zbadanie ochronnego działania wodnego ekstraktu z nasion kozieradki (FSAE) przy użyciu eksperymentalnie wywołanego etanolem (EtOH) wrzodu żołądka u szczurów, ponieważ nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do wrzodów żołądka. Sześćdziesiąt dorosłych samców szczurów Wistar podzielono na 6 grup po 10 sztuk w każdej: kontrola, EtOH (4 g/kg masy ciała [m.c.]), EtOH + kilka dawek FSAE (50, 100 i 200 mg/kg masy ciała) i EtOH + Omeprazol (OM, 20 mg/kg doustnie [p.o.]). Zwierzęta były p.o. wstępnie leczono FSAE przez 21 dni i eksponowano na pojedyncze doustne podanie EtOH (4 g/kg masy ciała) przez 2 godziny. Wrzód żołądka u szczurów wywołano pojedynczą dawką EtOH. Zmierzono wskaźnik wrzodowy, zawartość dialdehydu malonowego (MDA), nadtlenku wodoru (H2O2) i grup tiolowych (-SH) w żołądku oraz enzymów przeciwutleniających: dysmutazę ponadtlenkową (SOD), katalazę (CAT) i peroksydazę glutationową (GPx). Nasze zarejestrowane wyniki wykazały, że EtOH indukował uszkodzenie żołądka, o czym świadczy poziom markerów stresu oksydacyjnego, takich jak MDA i H2O2, u szczurów narażonych na działanie EtOH. Zaobserwowano natomiast znaczny wzrost aktywności enzymów antyoksydacyjnych, takich jak SOD, CAT i GPx, oraz spadek aktywności antyoksydantów nieenzymatycznych, takich jak (-SH). Ponadto badania histopatologiczne wykazały obecność zmian chorobowych związanych z poważnym uszkodzeniem tkanek u nieleczonych szczurów. Co ciekawe, FSAE w znaczący sposób chroni przed wszystkimi uszkodzeniami żołądka powodowanymi przez EtOH. Uzyskane wyniki sugerują, iż FSAE wykazuje działanie ochronne w przypadku wrzodów trawiennych wywołanych EtOH u szczurów. Ochrona ta może być związana z jej właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi, a także z przeciwstawnym wpływem na niektóre badane mediatory wewnątrzkomórkowe [20]. Leki ziołowe cieszą się coraz większą popularnością w leczeniu schorzeń metabolicznych, takich jak otyłość i cukrzyca typu 2. Jedną z potencjalnych opcji terapeutycznych są nasiona kozieradki, które stosowano w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy typu 2. Proponowany mechanizm tych korzyści polega na zmianach w mikrobiomie, które wpływają na funkcje metaboliczne gospodarza-ssaka. W tym badaniu wykorzystano nieukierunkowaną metabolomię w celu zbadania wywołanych kozieradką zmian w profilach jelit, wątroby i surowicy myszy karmionych dietą kontrolną zawierającą 60% wysokotłuszczową lub niskotłuszczową, każda z suplementacją kozieradką lub bez niej (2% w/w). przez 14 tygodni. Analizy metagenomiczne treści jelitowej wykazały znaczące zmiany we względnym składzie mikrobiomu jelitowego wynikające z suplementacji kozieradką. W szczególności Verrucomicrobia, pożyteczne bakterie, które są skorelowane z korzyściami zdrowotnymi, której ilość wzrosła we względnej liczebności w przypadku kozieradki. Metabolomiczna analiza dyskryminacyjna metodą najmniejszych kwadratów ujawniła istotne zmiany w jelicie grubym wywołane kozieradką. Jednakże zaobserwowano, że chociaż wielkość zmian była mniejsza, w tkankach wątroby wystąpiły znaczące modyfikacje wynikające z suplementacji kozieradką. Dalsze analizy ujawniły, że kozieradka ma wpływ na procesy metaboliczne i wykazały szeroki wpływ na wiele szlaków, w tym biosyntezę karnityny, metabolizm cholesterolu i kwasów żółciowych oraz biosyntezę argininy. Ścieżki te mogą odgrywać ważną rolę w korzystnym działaniu kozieradki [21]. Kozieradka to jednoroczna roślina zielna i podstawowy składnik tradycyjnych środków leczniczych na schorzenia metaboliczne, w tym wysoki poziom cholesterolu i cukrzycę. Chociaż mechanizmy korzystnego działania kozieradki pozostają nieznane, prawdopodobna jest rola mikroflory jelitowej w homeostazie metabolicznej. Aby ustalić, czy kozieradka wykorzystuje bakterie jelitowe do kompensowania niepożądanych skutków diet wysokotłuszczowych, myszy C57BL/6J karmiono dietą kontrolną/niskotłuszczową (CD) lub wysokotłuszczową (HFD), z których każda zawierała lub nie zawierała 2% (w/w) kozieradki przez 16 tygodni. Wpływ kozieradki i HFD na mikroflorę jelitową szczegółowo zmapowano, a następnie oceniono statystycznie w odniesieniu do wpływu na wskaźniki masy ciała, hiperlipidemię i tolerancję glukozy. Analizy metagenomiczne 16S ujawniły silny i znaczący wpływ kozieradki na mikroflorę jelitową, ze zmianami zarówno w różnorodności alfa, jak i beta, a także redystrybucją taksonomiczną zarówno w warunkach CD, jak i HFD. Jak wcześniej informowaliśmy, kozieradka łagodziła hiperlipidemię wywołaną HFD i stabilizowała tolerancję glukozy bez wpływu na masę ciała. Wreszcie kozieradka specyficznie odwracała dysbiotyczne skutki HFD na wiele taksonów w sposób ściśle skorelowany z ogólną funkcją metaboliczną. Łącznie dane te wzmacniają istotny związek między mikroflorą jelitową, a zespołem metabolicznym i sugerują, że zachowanie zdrowych populacji mikroflory jelitowej przyczynia się do korzystnych właściwości kozieradki w kontekście nowoczesnych diet w stylu zachodnim [22].
Saponiny to glikozydy steroidowe lub triterpenowe, które występują w wielu ważnych roślinach spożywczych, w tym w takich podstawowych produktach jak soja (Glycine max) i ciecierzyca (Cicer arietinum). Wiadomo, że wpływają korzystnie na terapię chorych na hipocholesterolemię. Niektóre saponiny tworzą z cholesterolem nierozpuszczalny kompleks, który uniemożliwia jego wchłanianie z jelita cienkiego, a inne powodują zwiększenie wydalania kwasów żółciowych z kałem, co jest pośrednią drogą eliminacji cholesterolu. W opisanym badaniu testowano wpływ różnych saponin na wchłanianie cholanu sodu, soli żółciowej z perfundowanych pętli jelita cienkiego, in vivo, u szczurów. Oczyszczone saponiny z mydlnicy lekarskiej (Saponaria officinalis), nasion soi i Quillaia (Quillaia saponaria) zmniejszają szybkość wchłaniania soli żółciowych; saponiny z nasion soi i mydlnicy zasadniczo tak, ale saponiny quillaia w znacznie mniejszym stopniu. Uzyskane wyniki wyjaśniono tworzeniem się dużych mieszanych miceli przez cząsteczki kwasu żółciowego i saponiny w roztworze wodnym. Agregaty te mogą mieć masę cząsteczkową przekraczającą 10(6) daltonów, w związku z czym zawarte w nich cząsteczki kwasu żółciowego nie są dostępne do wchłaniania. Kontrola poziomu cholesterolu w osoczu i wchłaniania składników odżywczych przez saponiny zawarte w diecie może zapewnić ludziom znaczne korzyści zdrowotne i odżywcze [22]. W innym badaniu przeprowadzono fermentację okrężniczą in vitrobogatych w saponiny ekstraktów z komosy ryżowej, soczewicy i kozieradki. Oceniano wytwarzanie sapogenin przez mikroflorę kałową człowieka oraz wpływ ekstraktów na reprezentatywne grupy bakterii jelitowych. Główne sapogeniny znalezione po fermentacji to sojasapogenol B w przypadku soczewicy; kwas oleanolowy, hederagenina, kwas fitolakagenowy i kwas serjanowy w przypadku komosy ryżowej oraz sarsasapogenina, diosgenina i octan neotigogeniny w przypadku kozieradki. Zaobserwowano różnice międzyosobnicze, przy czym największą produkcją sapogenin charakteryzowały się ekstrakty z komosy ryżowej (90 ug/ml) i kozieradki (70 ug/ml), najmniejszą w przypadku soczewicy (4 ug/ml). Ekstrakty z soczewicy i komosy ryżowej wykazały ogólne działanie przeciwdrobnoustrojowe, głównie na bakterie kwasu mlekowego i Lactobacillus spp. Znaczący wzrost Bifidobacterium spp. i Lactobacillus spp. zaobserwowano pod kątem kozieradki u jednego ochotnika. W ten sposób wykazano transformację bogatych w saponiny ekstraktów z komosy ryżowej, soczewicy i kozieradki w sapogeniny przez ludzką mikroflorę jelitową, wykazującą modulujący wpływ na wzrost wybranych bakterii jelitowych [23].
Piśmiennictwo:
1. Greenwood-Van Meerveld B, Johnson AC, Grundy D; Gastrointestinal Physiology and Function. Handb Exp Pharmacol. 2017, 239:1-16.
2. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny dostęp z dnia 31.05.2024
3. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50663,wzdecia-czym-sa-co-je-powoduje-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza-i-jakie-sa-domowe-sposoby-na-wzdecia-brzucha dostęp z dnia 31.05.2024
4. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50664,zaparcia-objawy-przyczyny-leczenie-i-leki-na-zaparcia dostęp z dnia 31.05.2024
5. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/122096,truskawki dostęp z dnia 31.05.2024
6. http://www.farmakognozjaonline.pl/baz_suro/baza.php?jezyk=&klasa=flos&id=27 dostęp z dnia 31.05.2024
7. http://www.farmakognozjaonline.pl/baz_suro/baza.php?jezyk=&klasa=radix&id=74 dostęp z dnia 31.05.2024
8. http://www.farmakognozjaonline.pl/baz_suro/baza.php?jezyk=&klasa=radix&id=61 dostęp z dnia 31.05.2024
9. http://www.farmakognozjaonline.pl/baz_suro/baza.php?jezyk=&klasa=semen&id=56 dostęp z dnia 31.05.2024
10. Żary-Sikorska E, Fotschki B, Kosmala M, Milala J, Matusevicius P, Rawicka A, Juśkiewicz J; Strawberry polyphenol-rich fractions can mitigate disorders in gastrointestinal tract and liver functions caused by a high-fructose diet in experimental rats. Pol. J. Food Nutr. Sci., 2021, Vol. 71, No. 4, pp. 423–440.
11. Komarnytsky S, Wagner C, Gutierrez J, Shaw OM; Berries in Microbiome-Mediated Gastrointestinal, Metabolic, and Immune Health. [Review]; Current Nutrition Reports. 12(1):151-166, 2023 03.
12. Li Z, Li X, Shi P, Li P, Fu Y, Tan G, Zhou J, Zeng J, Huang P; Modulation of Acute Intestinal Inflammation by Dandelion Polysaccharides: An In-Depth Analysis of Antioxidative, Anti-Inflammatory Effects and Gut Microbiota Regulation.; nternational Journal of Molecular Sciences. 25(3), 2024 Jan 24.
13. Li Y, Chen Y, Sun-Waterhouse D; The potential of dandelion in the fight against gastrointestinal diseases: A review. [Review]; Journal of Ethnopharmacology. 293:115272, 2022 Jul 15.
14. Lu D, Yang Y, Du Y, Zhang L, Yang Y, Tibenda JJ, Nan Y, Yuan L ; The Potential of Glycyrrhiza from „Medicine Food Homology” in the Fight against Digestive System Tumors. [Review]; Molecules. 28(23), 2023 Nov 22.
15. Wu Y, Guo Y, Huang T, Huang D, Liu L, Shen C, Jiang C, Wang Z, Chen H, Liang P, Hu Y, Zheng Z, Liang T, Zhai D, Zhu H, Liu Q ; Licorice flavonoid alleviates gastric ulcers by producing changes in gut microbiota and promoting mucus cell regeneration.; Biomedicine & Pharmacotherapy. 169:115868, 2023 Dec 31.
16. Tibenda JJ, Du Y, Huang S, Chen G, Ning N, Liu W, Ye M, Nan Y, Yuan L ; Pharmacological Mechanisms and Adjuvant Properties of Licorice Glycyrrhiza in Treating Gastric Cancer. [Review]; Molecules. 28(19), 2023 Oct 07.
17. Kruk A, Granica S, Popowski D, Malinowska N, Piwowarski JP; Tiliae flos metabolites and their beneficial influence on human gut microbiota biodiversity ex vivo.; Journal of Ethnopharmacology. 294:115355, 2022 Aug 10.
18. Cerantola S, Faggin S, Annaloro G, Mainente F, Filippini R, Savarino EV, Piovan A, Zoccatelli G, Giron MC ; Influence of Tilia tomentosa Moench Extract on Mouse Small Intestine Neuromuscular Contractility.; Nutrients. 13(10), 2021 Oct 04.
19. Selmi S, Alimi D, Rtibi K, Jedidi S, Grami D, Marzouki L, Hosni K, Sebai H; Gastroprotective and Antioxidant Properties of Trigonella foenum graecum Seeds Aqueous Extract (Fenugreek) and Omeprazole Against Ethanol-Induced Peptic Ulcer.; Journal of Medicinal Food. 25(5):513-522, 2022 May.
20. Jones KA, Richard AJ, Salbaum JM, Newman S, Carmouche R, Webb S, Bruce-Keller AJ, Stephens JM, Campagna SR; Cross-Omics Analysis of Fenugreek Supplementation Reveals Beneficial Effects Are Caused by Gut Microbiome Changes Not Mammalian Host Physiology.; International Journal of Molecular Sciences. 23(7), 2022 Mar 26.
21. Bruce-Keller AJ, Richard AJ, Fernandez-Kim SO, Ribnicky DM, Salbaum JM, Newman S, Carmouche R, Stephens JM ; Fenugreek Counters the Effects of High Fat Diet on Gut Microbiota in Mice: Links to Metabolic Benefit.; Scientific Reports. 10(1):1245, 2020 01 27.
22. Sidhu GS, Oakenfull DG ; A mechanism for the hypocholesterolaemic activity of saponins.; British Journal of Nutrition. 55(3):643-9, 1986 May.
23. Del Hierro JN, Cueva C, Tamargo A, Nunez-Gomez E, Moreno-Arribas MV, Reglero G, Martin D; In Vitro Colonic Fermentation of Saponin-Rich Extracts from Quinoa, Lentil, and Fenugreek. Effect on Sapogenins Yield and Human Gut Microbiota.; Journal of Agricultural & Food Chemistry. 68(1):106-116, 2020 Jan 08.